Vánočka je typické české vánoční pečivo. I když k dostání bývá po celý rok, na vánoce nesmí chybět.
Já jsem ji pekl až na Boží hod, tedy 25. 12., protože před Štědrým dnem přišla návštěva a přinesla štolu. Což je podle hornické terminologie vodorovně ražené důlní dílo s jedním vyústěním, ale taky je to typické vánoční pečivo, tentokrát německé, respektive sudetoněmecké, respektive i rakouské.
Ale zpět k vánočce. Pečení vánočky spočívá v tom, že se střídají období aktivity a období čekání. Což má tu výhodu, že můžete sledovat v televizi pohádky a tu aktivní část udělat během reklamního bloku.
Začíná se kváskem. Ve 100 ml vlažného mléka rozmícháme 50 g polohrubé mouky, 20 g cukru a půl kostky kvasnic (používáte kvasnice nebo droždí?) . A následuje první období čekání, cca 15 minut, než kvásek vzejde.
Pak do kvásku přisypeme dalších 450 g polohrubé mouky, 150 ml mléka, 100 g cukru, 125 g rozpuštěného tuku (máslo nebo Hera, rozdíl nepoznáte), 1 vejce, vanilkový cukr a trochu soli. Kdo má rád, může přisypat rozinky. Umícháte hladké těsto. Kdo chce, může to uhníst v robotu nebo automatické pekárně, ale není to nutné. Těsto se dělá poměrně snadno i vařečkou. Ostatně, naše babičky stejně nic jiného neměly. Jakmile je těsto hladké a stejnoměrné, můžeme se zase jít dívat na pohádku. Těsto by mělo v teple kynout cca hodinu.
Po hodině vyklopíme těsto na vál a rozdělíme na šest dílů. Doporučuji díly vážit - já jsem to udělal odhadem, pak jsem to pro kontrolu zvážil a překvapilo mě, jak moc se ty hmotnosti lišily. Z šesti dílů uválíme šest pramenů a podle Youtube upleteme vánočku.
A pokračujeme ve sledování pohádek. Upletená vánočka by měla ještě nějakých dvacet minut kynout. Nakonec ji potřeme rozšlehaným vejcem, případně můžeme oblepit plátky mandlí, vložíme do rozehřáté trouby (180 °C) a dokoukáme zbytek pohádky (cca 40 minut).
Hotovou vánočku pocukrujeme a necháme se chválit a obdivovat za to, jaký krásný kousek se nám podařil.