Ciekawość i chęci.
📟 Przeważnie krótkofalowcem zostaje się znająć wcześniej kogoś z tego środowiska, ktoś musiał Cie zarazić tą pasją. Taka osoba często należy do klubu krótkofalarskiego, to bardzo dobre miejsce na wstępne sprawdzenie czy naprawdę ta pasja Cię kręci i bawi, sprawdzisz, czy naprawdę tego szukasz, zobaczysz na żywo jak to jest robić łączność. W takim klubie możesz zrobić testowe łączności pod okiem doświadczonej osoby, przekaże Ci pierwszą podstawową wiedzę.
Decyzja i przygotowanie.
📟 Oczywistym pierwszym krokiem jest nauka i przygotowanie. W ramach tego punktu warto zgłębić podstawową teorię radiokomunikacji, zrozumieć zasady działania urządzeń radiowych oraz poznać podstawowe modulacje a przede wszystkim pasma nadawania (bandplan - częstotliwości która określa szerokość pasma). Następnie warto zdobyć wiedzę na temat etyki krótkofalarskiej i przestrzegania jej zasad. Należy zrozumieć kulturę zachowań w eterze, przestrzegać zasad bezpieczeństwa w korzystaniu z urządzeń radiowych oraz przestrzegać zasad dotyczących dobrych (umownych) praktyk. Wiele materiałów można znaleźć online lub uczestniczyć w kursach związanych z krótkofalarstwem, które przygotowują do egzaminu.
Zapisanie się na egzamin.
📟 Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu - zdobycie licencji. W większości krajów korzystanie z urządzeń radiowych do nadawania, w tym w krótkofalarstwie, wymaga posiadania odpowiedniej licencji. Aby ją uzyskać, zazwyczaj należy zdać egzamin, który oceni zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne związane z krótkofalarstwem. W Polsce o dziwo wystarczy tylko egzamin teoretyczny, trzeba zdać egzamin, rozwiązując test.
W naszym kraju egzaminowaniem i udzielaniem licencji zajmuje się UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) Organizowane są egzaminy online oraz tradycyjne które przygotowuje w danym regionie województwa delegatura UKE. Egzaminy mogą też się odbywać w klubach krótkofalarskich bądź na różnych wydarzeniach, imprezach okolicznościowych związanych z krótkofalarstwem w którym uczestniczą egzaminatorzy z UKE.
- formalności i opłaty znajdziesz np. tutaj
- przykładowe testy, które przygotował SP6DLV - możesz sprawdzić swoją wiedzę tutaj
Nasz znak wywoławczy i pozwolenie radiowe.
📟 Znak wywoławczy to takie imię i nazwisko albo bardziej jak pseudonim w świecie krótkofalarstwa. Teraz, zgodnie z obowiązującymi przepisami, mamy możliwość zaproponowania takiego znaku, który potem przydzieli nam UKE, i jeśli ten, który chcemy, nie jest zajęty, to urząd ma obowiązek go nam przydzielić. Listę tych już przydzielonych znaków znajdziemy tutaj
Co do samego tworzenia tych znaków, to trochę jest zamieszanie, zasady są trochę niejasne i można znaleźć w sieci sporo materiałów, które próbują to wyjaśnić. ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) który zajmuje się m.in. rozdziałem prefiksów na początku znaku, przydzielił Polsce takie prefiksy jak 3Z, SN, SO, SP, SQ, SR, HF, więc tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wnioskować na przykład o taki znak jak SR04S. Teoria teorią, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej, myślę że najlepiej kierować się formalnymi normami, którymi w polsce zarządza oczywiście UKE, tutaj więcej o znakach i pozwoleniu radiowym, które musimy posiadać. Definiujemy tam swój znak, określamy gdzie będzie nasza stacja nadawcza, jaką mocą będziemy nadawać.
Oczekiwanie na pozwolenie i pierwsza łączność.
📟 Po otrzymaniu pozwolenia od UKE mamy zielone światło na legalne robienie łączności w polsce. Zakładam że na tym etapie ktoś ma już swoją domową stację nadawczą. Zaczyna się hobby krótkofalarskie! U mnie to jest różnie, czasami mam nawet pół roku przerwy, nie włączam radia. A zdarzały się również dni że codziennie włączałem sprzęt, szczególnie na początku. Myślę że warto dołączyć do lokalnych klubów krótkofalarskich, uczestniczyć w spotkaniach, wydarzeniach i zawodach radiowych, aby zdobywać praktyczne umiejętności komunikacyjne oraz nawiązywać kontakty z doświadczonymi krótkofalowcami, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ważne, żeby dobrze ustawić radio, żeby mieć odpowiednią modulację dźwięku, żeby antena dobrze stroiła, krótkofalarstwo to nieustane zmiany i kombinowanie, testowanie, sprawdzanie, żeby zrobić jeszcze lepszą łączność 🙂🙃
Photo by @szejq